niedziela, 9 września 2012

Klosz do lampy - krok po kroku

Zrobienie takiego klosza DIY jest łatwiejsze niż się wydaje. Największą uwagę i dokładność trzeba poświęcić szyciu. Mam nadzieję, że mój tutorial pozwoli Wam wykonać własną lampę.

Ten sam tutorial pojawi się wkrótce na stronie internetowej Czterech Kątów w dziale Zrób to sam - z czego bardzo się cieszę.


1.Materiały i narzędzia: Brystol sztywny A1, ołówek, nożyczki ( ewentualnie nożyk), cyrkiel, gruba igła, żyłka, linijka


Uwaga: ważna jest grubość brystolu. Czym większa przepuszczalność światła tym lepiej.
 


      2. Na brystolu ( tu biała kartka by było widoczne) rysujemy cyrklem 20 kół o promieniu 10cm. Ołówkiem zaznaczamy dowolny punkt na okręgu. Nie zmieniając rozwartości cyrkla począwszy od obranego punktu wyznaczamy kolejne punkty na okręgu. Każdy nowo powstały punkt jest początkiem kolejnego
     3. Łączymy ze sobą co drugi punkt tak, by w kole został wpisany trójkąt równoboczny.
 

 
1       4. Koła wycinamy, a boki trójkąta zaginamy pod katem prostym.
 
1.       5. Powstałe elementy łączymy w grupy. Jedna grupa po 10 elementów i dwie po 5. Układamy w pokazany sposób. Jedną grupę złożoną z 5 elementów zostawiamy na koniec. Elementy zszywamy ze sobą w zgięciach za pomocą żyłki.
 
1.      6.  Łączymy końce tak by postały dwa duże elementy.


               

                  7.    Dwie części łączymy ze sobą żyłką.
1    8.  Ostatnią grupę elementów zszywamy tak jak poprzednie, jednak zostawiamy od góry około 1-2cm przestrzeń, by przełożyć żarówkę. Odcinamy nadmiar papieru.

Opcja 2: boki zszywamy zgodnie z opisem, jednak ostatni bok zszywamy tylko do połowy. Po przełożeniu żarówki niezszyte boki mocujemy zszywką lub klejem.
Wybór sposobu zależny jest od typu kabla który posiadamy. Jednak należy pamiętać, że musimy mieć dostęp do żarówki w razie, gdy konieczna będzie jej wymiana.
 
1.       9. Doszywamy żyłką ostatni element i wieszamy.
 

4 komentarze:

 1. Ojeju jak bardzo Ci dziękuję!!! Nawet nie wiesz jak przyda mi się to co tutaj właśnie widzę! Dzięki wielkie. Pozdrawiam i jestem często tutaj!

  OdpowiedzUsuń
 2. Odpowiedzi
  1. możliwe, że będą jakieś- tylko żebyś nie żałowała jak zacznę zamęczać:P W przyszłym tyg kupię co trzeba i biorę się do roboty!

   Usuń
 3. Chętnie pomogę, pisz śmiało. Jeśli Ci wyjdzie to podeślij mi zdjęcie ;)

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz jest dla mnie ważny. Zostaw coś po sobie :)